Last Updated:

Czy konopie zwalczają ból?

Norbert

Czy ból trzeba zwalczać?

Ból należy do doświadczeń, których pragniemy uniknąć. Gdy już nas dopadnie, robimy wszystko, by jak najszybciej zniknął. Zapracowani, zagonieni, zajęci i wciąż spieszący się – nie mamy cierpliwości ani czasu na czekanie, aż ból minie sam. Chcemy być w pełnej formie, a ból w tym przeszkadza. Ale bolący ząb, ręka lub noga są sygnałem, że w danym miejscu dzieje się coś złego. Gdyby nie ból, nie mielibyśmy pojęcia, że nasz organizm potrzebuje pomocy. Ból pełni więc funkcję alarmującą, że coś trzeba zrobić. Taki ból jest jak najbardziej potrzebny, bo motywuje nas do działania na rzecz naszego zdrowia. Zupełnie czymś innym jest ból, będący objawem przewlekłych schorzeń, takich jak nowotwory, stwardnienie rozsiane, migrena itp. Bóle tego typu niczego nie sygnalizują, poza tym, że zaczyna się kolejny atak choroby. Tego typu bóle przyczyniają się jedynie do znacznego obniżenia jakości życia chorych. Zwalczaniem takich dolegliwości zajmuje się odrębny dział medycyny nazywany paliatywnym.

Jak leczymy ból?

Doraźne dolegliwości bólowe usuwamy przy pomocy ogólnie dostępnych środków przeciwbólowych. Są to środki, które nabywamy bez recepty i trzymamy w domu na wszelki wypadek. Osoby zmagające się z przewlekłym bólem muszą korzystać z czegoś znacznie silniejszego. Silniejsze środki przeciwbólowe dostępne są tylko na receptę. Do najsilniejszych należą opioidy, takie jak morfina. Morfina i inne opioidy eliminują bardzo silne bóle, ale dają też niepożądane skutki uboczne, takie jak ogólne odrętwienie, trudności poznawcze, senność itp. Chorzy na schorzenia obarczone chronicznym bólem szukają alternatywnych metod osiągania względnie dobrego samopoczucia. Wielu decyduje się na medycynę alternatywną, a więc homeopatię, metody medycyny wschodniej itp.

Co kryją konopie?

Konopie to jedne z najciekawszych ziół. Zdaniem naukowców, rośliny te kryją w sobie około pięciuset różnych związków chemicznych. Najbardziej charakterystyczne są kannabinoidy, od których wzięła się fachowa nazwa konopi – cannabis. Wśród kannabinoidów najważniejsze są dwa: THC i CBD. THC to psychoaktywny związek chemiczny, który odpowiada za narkotyczne działanie konopi. Związek ten jest sprawcą tzw. Haju i może uzależniać psychicznie. Haj, to stan, w którym zmienia się nastrój, odbiór wrażeń zmysłowych, reakcje, samopoczucie i zachowanie. Stan ten trwa średnio dwie godziny. Innym ważnym składnikiem konopi jest kannabidiol CBD. Składnik ten nie ma właściwości psychoaktywnych. Ma natomiast właściwości, dzięki którym wykorzystywany jest w lecznictwie.

Czy konopie zwalczają ból?

W zwalczaniu bólu mogą pomóc konopie przemysłowe, a dokładnie pozyskiwane z nich produkty medyczne. Chodzi o olej konopny, kapsułki i pasty. Wszystkie te preparaty odznaczają się wysoką zawartością kannabidiol CBD. Związek ten ma właściwości przeciwbólowe, co zostało udowodnione w wielu badaniach klinicznych. Badania te prowadzone są w wielu miejscach na świecie i od wielu lat. Wskazują one na to, że kannabidiol łagodzi bóle nowotworowe, neuropatyczne, kostne, mięśniowe, bóle oczu i inne. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ CBD współpracuje z obecnymi w narządach receptorami kannabinoidowymi CB1 i CB2. Wielu pacjentów korzystających z terapii kannabinoidami twierdzi, że zwalczają one ból nie gorzej niż opioidy, nie dając niepożądanych efektów dodatkowych. Lekarze odradzają sięganie po konopie na własną rękę i zastępowanie nimi przyjmowanych wcześniej leków. Przeciwbólowa terapia marihuaną medyczną powinna przebiegać w porozumieniu i pod kontrolą specjalisty.