Last Updated:

Czy marihuana pomaga chorym na astmę?

Norbert

Astma charakterystyka

Astma jest jedną z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Choroba ta występuje w dwóch odmianach: oskrzelowej i wysiłkowej. Astma oskrzelowa jest przewlekła i nieuleczalna. Już w pierwszej fazie powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Specjaliści wciąż usiłują dociec co jest przyczyną tej choroby. Póki co za jej pojawienie się obwinia się infekcje bakteryjne i wirusowe oraz stres. Na astmę choruje coraz więcej osób. Tylko w Polsce jest już 3 miliony chorych. Choroba ta znajduje się na liście schorzeń cywilizacyjnych. Najważniejszą jej cechą jest niewłaściwy przepływ powietrza przez oskrzela.

Astma objawy

Głównym objawem astmy jest świszczący oddech. Chorzy na tę chorobę muszą zmagać się z napadami duszności i kaszlem. Wielu narzeka także na ucisk w klatce piersiowej. Objawy chorobowe pojawiają się nagle i niespodziewanie. Napady duszności przerywa tylko przyjęcie odpowiedniego leku, który trzeba nosić przy sobie. Astma jest niebezpieczna, ponieważ zmniejsza wydolność układu oddechowego. Napady kaszlu i nagłe duszności znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Podczas napadu duszności pacjent musi jak najszybciej przyjąć lek rozkurczający oskrzela. Nie powinien przyjmować pozycji leżącej, bo ta wzmacnia duszności. Najlepiej przyjąć pozycję stojącą z opartymi łokciami o stół. Po przyjęciu pierwszej dawki leku rozkurczającego należy odczekać 20 minut. Jeśli napad nie minie, trzeba przyjąć kolejną dawkę. Jeśli i to nie poskutkuje, potrzebna jest pomoc lekarska.

Astma przyczyny

Przyczyny astmy nie są jeszcze do końca poznane. Wiele osób ma wrodzone predyspozycje do zachorowania na to schorzenie i mówi się wówczas o czynnikach genetycznych. Jak wiele innych chorób, astma może być wywoływana przez czynniki środowiskowe, czyli alergeny. Czasami owe czynniki uruchamiają i wzmacniają predyspozycję genetyczną. Najważniejszymi czynnikami zewnętrznymi powodującymi astmę są zanieczyszczenia występujące w powietrzu, spaliny, niektóre produkty żywnościowe, dym papierosowy, wilgoć w mieszkaniach i sierść domowych pupili. Ataki astmy są szczególnie silne i dotkliwe w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie alergenów jest dużo i nie mogą się rozprzestrzenić. Nieleczona astma oskrzelowa prowadzi do dodatkowych kłopotów zdrowotnych, powodując rozedmę i zespół przewlekłego serca płucnego. Najgroźniejszą postacią astmy oskrzelowej jest odmiana tej choroby odporna na steroidy. Jest to astma ciężka, w której napady duszności są wyjątkowo silne. Chory podczas ataku nie może nic powiedzieć i wymaga hospitalizacji.

Czy marihuana pomaga chorym na astmę?

W dobie wykorzystywania marihuany medycznej do łagodzenia objawów różnych przewlekłych chorób, próbuje się wykorzystywać ją również w pomocy chorym na astmę. W opinii wielu chorych na tę chorobę, marihuana medyczna skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe towarzyszące atakom duszności i kaszlu. O marihuanie wiadomo, że zawiera nie tylko psychoaktywny THC, ale także niepsychoaktywny CBD. Związek ten działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Właśnie te jego cechy dają pewną nadzieję na uzyskanie naturalnego leku na astmę. Za przyczynę tej choroby uważa się infekcje bakteryjne i wirusowe, a samo schorzenie definiowane jest jako przewlekły stan zapalny oskrzeli o nieostrym nasileniu.