Last Updated:

Funkcjonariusze policji w Wielkiej Brytanii mogą teraz zwolnić posiadaczy marihuany z krótkim czasem ostrzeżenia

Norbert

Użytkownicy konopi indyjskich w Wielkiej Brytanii mają powód do radości w tym tygodniu, ponieważ krajowa rada szefów policji krajowej ogłosiła nową politykę, która daje poszczególnym funkcjonariuszom swobodę decyzji, jeśli chodzi o posiadanie marihuany na krótki czas. Chociaż prawa w książkach mówią, że małe ilości mogą zagwarantować pięć lat więzienia, stowarzyszenie oficerów mówi, że policjanci mogą teraz pozwolić ludziom odejść z samą rekomendacją, że trzeba poszukać leczenia uzależnień.

Informacja ta jest następstwem głośnego komentarza komendanta głównego West Midlands Dave'a Thompsona, który powiedział w zeszłym tygodniu, że jego siły odmawiają dokumentowania przestępstw związanych z posiadaniem konopi indyjskich przez młodych ludzi.

„Moja odpowiedź brzmi: nie dawajmy wszystkim kar za posiadanie marihuany - jest to katastrofalne dla ich szans życiowych” - wyjaśnił Thompson w komisji spraw wewnętrznych Izby Gmin.

Jason Harwin, rzecznik Rady Szefów Policji, w tym tygodniu przedstawił bardziej precyzyjny punkt, mówiąc: „Istnieją mocne dowody sugerujące, że zalecanie drobnych przestępców do wczesnego leczenia interwencyjnego zamiast dochodzenia wyroków skazujących może zapobiec ponownemu popełnieniu przestępstwa i doprowadzić do najlepszego wyniku zarówno użytkownika, jak i system wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. ”

Harwin podkreślił, że poszczególni policjanci będą poruszać się, jeśli chodzi o priorytety operacyjne, i przypomnieli, że 43 brytyjskie siły policyjne reprezentowane przez jego organizację będą nadal ścigać przemytników narkotyków.

W odpowiedzi na to ogłoszenie Daily Mail zwróciło się z prośbą o uwagi do anty-narkotykowych oddziałów, którzy, jak można było przypuszczać, nie zostali poproszeni o to, żeby odpuszczać ludziom którzy posiadają małe ilości.

David Raynes z Narodowego Sojuszu ds. Przeciwdziałania Narkomanii powiedział: „Celowe podważanie prawa dotyczącego konopi nie jest częścią funkcji NPCC”. Współredaktor strony internetowej, w której także Kathy Gyngell uczestniczyła; „To zdumiewające z uwagi na skumulowany związek między konopiami a przemocą”.

Raport Parlamentu z zeszłego roku wykazał, że w maju 2018 r. 58 procent więzień w Anglii i Walii było przepełnionych. W latach 2016-2017 średni koszt jednego więźnia w Anglii i Walii wynosił 22 933 £.

To, że konserwatywni eksperci zmieniają się z tragicznego stanu kompleksu więzienno-przemysłowego w przypisanie Alexowi Berensonowi szaleństwa chłodni, nie powinno być zaskoczeniem. Ale pseudonauka nie wydaje się już wystarczającą motywacją dla brytyjskich sił policyjnych, by spędzały dni na ściganiu użytkowników konopi.

Ci, którzy szukają dalszej motywacji za zmianą w polityce, powinni dobrze zapamiętać żenującą reakcję publiczną na to, co ta osławiona publikacja nazwała „być może najmniejszym biustem narkotykowym w historii”, który spadł w zeszłym roku. Dwóch policjantów z West Yorkshire było wyśmiewanych, kiedy wydział opublikował zdjęcie na Facebooku średniej wielkości sutanny, którą zdjęli z mężczyzny, który sam spędzał czas w parku. „Mam nadzieję, że uda ci się zdobyć Pablo Escobara dziś po południu” - skomentował jeden z użytkowników Facebooka.

Urzędnicy odpowiedzieli groźbami oskarżenia na tych, którzy pomniejszali mini-biust w mediach społecznościowych w tamtym czasie. Najwyraźniej zdecydowali się wypróbować inną strategię w 2019 roku.