Last Updated:

Konopie - nie tylko kanabinoidy

Norbert

Jakie związki oprócz kanabinoidów wystepują w konopiach?

Pierwsza myśl na temat składu chemicznego produktów pozyskiwanych z konopii to kanabinoidy, o których słyszał właciwie każdy - mniej lub więcej. Okazuje się jednak, że w roślinach tych wstepuje też szeego innych, cenych związków, które należą do innych grup pod względem klasyfikacji chemicznej. Przykładami takich związków mogą być chociażby terpeny oraz flawonoidy.

Terpeny

Terpeny należą do grupy związków zwanych terpenoidami. Zbudowane są z tzw. aktywnych jednostek pięciowęlowego izoprenu. Związki te powszechnie wystepują w świecie roślin oraz grzybów i posiadają uznane na całym świecie właściwości lecznicze. Terepny wykazują m.in działanie przeciwnowotworowei przeciwzapalne i są ważnym skadnikiem konopii, ponieważ działając synergistycznie z kanabinoidami, warunkują aktywność leczniczą konopii.

Flawonoidy

Flawonoidy są często występującymi związkami w rośinach, pełnią w nich ważne funcke: są barwnikami, przeciwutleniaczami, a także insektycydami, skutecznie odstraszającymi owady.  Flawonoidy dzięki aktywności antyoksydacyjnej, korzystnie wpływają na działanie ukłądu krążenia i chronią przed takimi chorobami jak np. miażdżyca.

Konopie w Polsce

Uprawa konopii w Polsce jest zabroniona. Możiwe jest jednak posiadanie oraz zakup nasion do celów kolekcjonerskich. Nasiona można nabyć m.in za pośrednictwem sklepów internetowych, które oferują je w sprzedaży na sztuki, cieszą się szerokim gronem odbiorcówm którzy chcą choćby w swojej kolekcji posiadac ten cenny suowiec.